2015. dec 20.

STÉ kalkulátor gyakorlati útmutató

írta: Dr. Fodor Tibor
STÉ kalkulátor gyakorlati útmutató

nemzeti-agrar-kmara_logo.png

(forrás: NAK honlapja)

Az új Vidékfejlesztési Program keretén belül kiírandó pályázatok kapcsán gyakran találkozunk a kötelezően előírt STÉ értékkel, mint irányszámmal. A legtöbb pályázat előírja, hogy csak olyan mezőgazdasági termelő nyújthat be támogatási kérelmet, aki legalább 6000 STÉ méretű üzemmel rendelkezik. Az a tapasztalatom, hogy sok gazda nem érti ennek a gyakorlati alkalmazását, így sok esetben megkeresnek bennünket tanácsadás gyanánt olyan gazdák is, akik szeretnének pályázni, de nem felelnek meg a jogosultsági kritériumoknak. Pedig ennek a számnak a megállapítása elemi érdeke minden pályázni szándékozó gazdának, ráadásul ez nem is pályázatírói kompetencia, tehát a pályázatírótól nem várhatja el a gazda, hogy meg tudja állapítani üzemméretét, így ebben igenis el kell mélyülni egy kicsit.

A NAK honlapján megtalálható egy kalkulátor, amely segít üzemméretünk meghatározásához. A következő linken érhető el: STÉ kalkulátor

A Standard Termelési Érték az Ágazatok kibocsátását fejezi ki. A termelési érték tartalmazza az értékesítést, üzemi felhasználást, üzemi fogyasztást és a készletek változásából származó bevételt mind a főtermék, mind a melléktermékek vonatkozásában, nem tartalmazza az állattenyésztésben a szerves trágya értékét, tartalmaz minden termékhez, területhez vagy állatállományhoz köthető támogatást.

Tehát röviden tömören fogalmazva azt tudom vele megállapítani, hogy mezőgazdasági termelésem összesen mekkora jövedelmezőségi szintet jelent a számomra.

Egy egyszerű példa kedvéért Napraforgó és Hízó sertés példájával fogom szemléltetni a gyakorlati működést.

Ha egy gazda tegyük fel csak napraforgót termel, akkor a táblázatba beleírja, a napraforgó sorban a Növénytermesztési főkategórián belül, hogy mekkora területen teszi mindezt. Ebbe a részére bejegyzett földhasználati adatokat kell figyelembe venni, azaz a saját tulajdonban, haszonbérlet útján, vagy egyéb jogcímen használt földeket, amennyiben a földhasználat bejelentésre került a Földhivatalhoz.

Ebben az esetben jelenleg (mivel az érték az Euro árfolyama szerint kerül megállapításra) a példában szereplő gazda 8 hektár napraforgóval már eléri a megkívánt minimális üzemméretet, azaz a 6000 STÉ-t. Ha a gazda fiatal gazdák induló támogatását szeretné igénybe venni, akkor oda legfeljebb 25.000 STÉ értéket fogadnak el, így maximum 31 hektár napraforgóval fogja tudni még az alkalmas üzemméretet produkálni. Hangsúlyozom, hogy ez csak akkor, ha semmi mást nem termel és semmi más állatot nem tart. Ha más növényeket is termel, akkor a megfelelő sorok kitöltésével kaphatja meg a végleges értéket. Ha a példában csak hízó sertéseket veszünk alapul, akkor a 6000 STÉ érték 27 hízó sertés meglétével, a fiatal gazdához szükséges maximum 25.000 STÉ pedig 107 hízó sertéssel érhető el. Az állattenyésztésnél a lényeg az éves átlag, tehát az egész év átlagában kell számolni.

Az STÉ-nél a standard értékek összeállításához használt adatok 12 hónapos termelési időszakot ölelnek át. Azoknál a termékeknél, ahol a termelési periódus rövidebb, mint 12 egymást követő hónap (pl. vágósertés) ki kell terjeszteni 12 hónapra. Amikor a termelési időszak (állattenyésztésnél és hústermelésnél) hosszabb egy évnél (pl. vágómarha), akkor az STÉ együtthatót 12 hónap teljesítményére kell figyelembe venni. Tehát ebből adódóan általánosságban elmondható, hogy állattenyésztés esetében nem a pillanatnyi létszámot vagy a férőhelyek számát, hanem az éves átlaglétszámot kell megadni.

az STÉ értékek a növénytermelésben egy hektárra (gombánál 100 m2-re), míg az állattartásban egy éves átlag állatra (baromfiknál 100 db állatra, méhészetnél 1 db családra) kell meghatározni.

Az üzemméretet közvetlenül euróban fejezi ki.

A tevékenységi irány meghatározásánál figyelembe veszik az egyéb jövedelemtermelő tevékenységeket (gépi bérmunka, élelmiszerfeldolgozás stb.)

Tipp: Mezőgazdasági pályázatok

Kövess minket a Facebook-on!

Szólj hozzá